Камиони

5 прашања до Џонатан Дисли – Директор за дизајн во Volvo Trucks

Volvo Trucks
2022-09-19
3 минути
Технологија и иновации Луѓе од Volvo
Author
Volvo Trucks

Со големо искуство од дизајнерската работа во автомобилската индустрија, Џонатан Дисли сега е на чело на улогата како директор за дизајн на Volvo Trucks. Ајде да слушнеме за неговата визија за дизајнирање камиони.  

 

Зошто станавте дизајнер?

„Отсекогаш сум сакал да дизајнирам работи, да размислувам за иднината и надвор од рамките. Татко ми беше столар и направи да се заинтересирам за цртање мебел. Одев на часови по дизајн дома во Англија, но дури на 13 или 14 години некој ми кажа дека можам да цртам и дизајнирам работи за живот - какво проширување на перцепцијата беше тоа! Уште тогаш претпочитав да дизајнирам нешта со јасна цел, причината зошто подоцна избрав да студирам индустриски дизајн“.

Што ви е најинтересно околу дизајнирањето во транспортниот бизнис?

„Камионите се комерцијални возила, па сè што правиме, го правиме за да им го олесниме животот на нашите клиенти и на возачите. Сакам да се фокусирам на нашите клиенти и нивните потреби. Да ги надминам ветувањата за неверојатен бренд и неверојатен производ“.

„Камионите се комерцијални возила, па сè што правиме, го правиме за да им го олесниме животот на нашите клиенти и на возачите

Како наоѓате нова инспирација?

„Скандинавската природа е одличен извор на инспирација – топли лета, студени зими, тврди карпи, мек песок, длабоки шуми, тивок снег, силни контрасти насекаде, има и изобилство на едноставност што се наоѓа во дизајнот. Тоа е она што го внесуваме во дизајнот на нашите камиони. Исто така, наоѓам инспирација во создавањето идеи со нашите вешти дизајнери и инженери“.

Како изгледаат и како се чувствуваат иновациите?

„Како нешто што досега не сте го виделе, но сепак е Volvo. Производ кој користи технологија за да понуди поголема вредност на купувачот, поефикасни решенија, премиум производ, прекрасни детали, кул дизајн со супериорен квалитет и впечатливост на патиштата“.
 

Која е вашата визија за камионите во иднината?

„Мислам дека инфраструктурата ќе се промени бидејќи транспортот станува поавтономен и гледаме промени во енергетските системи. Дизајнот на камионот може да го искористи ова, но секогаш ќе има потреба од возачи и човечка интеракција. Секогаш ќе треба да транспортираме стока, а исто така сум убеден дека камионите ќе бидат похармонични со животната средина и одржлива иднина. Технологијата нуди толку многу потенцијал, а јас сум неверојатно возбуден поради можностите што ги носи“.

 

Име: Џонатан Дисли

Потекло: Англија

Кариера до сега: Бројни глобални улоги во дизајнот во автомобилскиот бизнис во Audi, Ford и Volvo Cars. Живеев во Обединетото Кралство, Германија, Холандија, Шведска и Кина пред да дојдам во Volvo Trucks.

Кога не работи: риболов, велосипедизам, тенис, сноубординг. Сакам да пробувам нови работи.
 

Сакате да дознаете повеќе за нашите електрични камиони? Прочитајте повеќе овде

Слични статии

Latest Press Release

Latest Press Release