Камиони

Volvo FH. Оригиналната икона за долги дестинации.

Volvo FH е препознатлив камион за долги релации изграден да ве чува на удобно и безбедно на најдолгите патеки. Тој е наполнет со технологија за да ја зголеми вашата ефикасност. Изберете од широката палета на електрични, гасни и дизел погонски агрегати кои ќе го претворат возењето во квалитетно време од првиот ден.

  Volvo FH

  Примени: задачи за транспорт на долги и регионални дестинации, градежен транспорт, шумарство и транспорт на дрва, транспорт во рударство и каменоломи
  Моќност: 420 – 540 КС

  Прочитајте ги целосните спецификации

  Volvo FH Electric

  Примени: регионален транспорт и контејнерски транспорт, градежен транспорт
  Маса на комбинацијата: 44 тони
  Моќност: до 490 kW
  Досег: до 300 km

  Прочитајте повеќе за Volvo FH Electric

  Volvo FH на погон на гас

  Примени: транспорти на долги и на регионални растојанија, транспорт на контејнери
  Моќност: 420 – 500 КС
  Досег: до 1000 km

  Прочитајте повеќе за Volvo FH на погон на гас

Истражете ги удобностите и безбедносните карактеристики на Volvo FH

Карактеристична форма на фаровите и исправен профил на кабината, лесно препознатливи од далечина. Опсег на удобни кабини преполни со решенија кои можат да ви го подобрат животот на патот. Разгледајте ја галеријата подолу за да дознаете повеќе за тоа што го прави овој камион ефикасно и удобно работно место.

Обликуван за ефикасност

Предните LED-светла, потесните празнини и Системот за надгледување со камери се примери за ефикасните карактеристики на дизајнот на Volvo FH кои го намалуваат отпорот и заштедуваат енергија. Згора на тоа, адаптивните долги светла го оптимизираат вашиот поглед без да ги вознемируваат другите за поголема безбедност на патиштата.

Совршената клима во кабината

Добро калибриран климатски систем го дистрибуира и циркулира воздухот во кабината на вашиот Volvo FH кога сте во движење. Кога ќе го исклучите моторот за одмор, едноставно активирајте I-Park Cool за да ја одржите удобната клима во кабината додека спиете, користејќи ја само батеријата.

Секојдневен комфор

Кабините на Volvo FH се направени за да ви поминат деновите непречено на пат. Има многу простор за складирање, двојни фрижидери за свежа храна и пијалаци и микробранова печка за загревање на вашите омилени закуски. И, се разбира, навистина удобен кревет.

Прилагодете го вашиот Volvo FH

Електричен, на гас или дизел. Пет големини на кабината. Голем број на нивоа на надворешната и внатрешната опрема. И широк избор на опции, како сопирачки со дискови без заглавување и I-Save, за да се направи возењето уште поефикасно, побезбедно и попродуктивно.

I-Save е ефикасен и беспрекорен

Уште помазно, потивко возење и помала потрошувачка на гориво. I-Save го користи моторот D13 со турбокомпонентна технологија со поголем вртежен момент при ниски вртежи на моторот, ефикасни задни оски и оптимизирани софтверски решенија за да заштеди гориво и да ги подобри вашите маржи.

Откријте го Volvo FH со I-Save

Планирајте однапред за да заштедите енергија со I-See

Со I-See, вашиот камион ја оптимизира брзината, менувањето на брзините, возењето во лер и застанувањето на моторот според претстојната топографија, кривините и информациите за сообраќајот во реално време. Да планирате однапред и да заштедите енергија. Може да користите I-See веднаш штом ќе излезете на пат.

Прочитајте повеќе за I-See

Адаптивен темпомат

Одржувањето рамномерна брзина заштедува енергија. Адаптивната контрола на возење ви помага да го направите ова на безбеден и удобен начин. Работи со сите брзини до мирување и автоматски се вклучува повторно за да можете да го користите многу повеќе отколку на автопати.

Повеќе за системите за поддршка на возачот

Нека биде Volvo FH вашето совршено возење

Без разлика дали го користите вашиот Volvo FH за транспорт на долги релации или градежни задачи, менувањето на брзините ќе биде совршено, а маневрите ќе бидат остри и контролирани со I-Shift и Volvo динамичкото управување. Погледнете ја галеријата подолу за да добиете повеќе детали за I-Shift, Volvo динамичкото управување и други опции за вашиот камион.

Во правилна брзина со I-Shift

I-Shift нуди опсег на преноси кои може да се приспособат за сè, од долги дестинации до градежништво и тежок транспорт. I-Shift со двојна спојка ги менува брзините без прекини во испораката на моќност. Опремен со степени на пренос за бавно движење, I-Shift ви овозможува да управувате со екстремни товари од место без да се загрози економичната потрошувачка на горивото при големи брзини.

Добијте повеќе детали за I-Shift

Прецизност на Volvo динамичкото управување

Volvo динамичкото управување ви помага да управувате како стабилна рака за да го олесни вашето возење и да го олесни напорот. Исто така, додава функционалност на вашите системи за поддршка на возачот со активно управување во различни ситуации. Покрај тоа, постои опција да го управувате вашиот камион со далечински управувач.

Прочитајте повеќе за Volvo динамичкото управување

Кревање на тандем-оската

Потреба за помалку енергија, подобра влеча и подобар радиус на вртење. Кревањето на тандем-оската ви овозможува исклучување и подигнување на една од погонските оски. Влечата и носивоста на тандем-погон, со управливоста и ефикасноста на единечен погон.

Истражете ги нашите опции за шасија

Доживување со инфо-забавниот систем

Направете го вашето време во кабината најдобро. Инфо-забавниот може да се интегрира со паметниот телефон. Изберете помеѓу две различни нивоа на аудиосистеми со дополнителен сабвуфер под вашето седиште за вашата омилена музика и поткасти.

Безбедност околу камионот

Опции за кабина

Прилагодете го вашиот Volvo FH со вистинскиот модел на кабина за вашите потреби. Може да изберете помеѓу Системот за надгледување со камери што штеди енергија и странични ретровизори. Погледнете ги одблизу алтернативите подолу.

  Кабина Globetrotter XXL

  Volvo FH со кабината Globetrotter XXL нуди одлично возење и удобност за живеење за две лица. Подолгиот и поширок долен кревет е дизајниран за одлична удобност при спиење.

  Кабина Globetrotter XL

  Кабината Globetrotter XL на Volvo FH е оригинален и индустриски стандард за долги дестинации и други примени со високи потреби за удобност. Пригодно и пространо живеење за најмногу две лица.

  Кабина Globetrotter

  Volvo FH со кабината Globetrotter комбинира одлично возење и удобност за живеење за најмногу две лица и висина на стоење на моторниот простор.

  Кабина за спиење

  Volvo FH со кабината за спиење комбинира одлична удобност при возење и удобно сместување преку ноќ за најмногу две лица со поограничена висина на стоење.

  Ниска кабина за спиење

  Volvo FH со ниска кабина за спиење нуди пониска надворешна висина на кабината во комбинација со одлична удобност при возење, удобно сместување во текот на ноќта за едно лице и ограничена висина на стоење.

Прикажаните функции може да не се стандардни или достапни за сите нивоа на опрема и опции за погонски агрегат.

Имате прашање?

Локалниот дилер на Volvo Trucks ќе го има одговорот. Наминете, јавете се или побарајте да ве посетат.