Камиони

Асортиман на Volvo Aero. Проширен.

Го претставуваме нашиот камион со најефикасна потрошувачка досега. Рационализираната силуета, со продолжен преден дел и Систем за надгледување со камери, не само што му дава смела естетика, туку и придонесува за значителна заштеда на енергија. Децениските револуционерни иновации во ефикасноста, удобноста и безбедноста, заедно со обемното истражување, развојот и тестирањето, нѐ доведоа овде: новиот асортиман на Volvo Aero.

Зголемување на заштедата на гориво до 5 %

Новиот аеродинамично дизајниран продолжен преден дел и Систем за надгледување со камери, заедно со интелигентните карактеристики на дизајнот, како што се подобрените заптивки на кабината, новиот простор за знаци и продолжувањето на горната преграда, значително го намалуваат отпорот – што доведува до намалување на потрошувачката на гориво за Volvo FH Aero за до 5 % *.

 

Прочитајте повеќе за развојот зад

Дополнително подобрете ја вашата енергетска ефикасност

Volvo FH Aero и Volvo FH16 Aero се дизајнирани за ефикасно возење при големи брзини, без разлика дали ќе го изберете електричниот, гасниот или дизел погонот. Покрај новиот аеродинамичен продолжен преден дел и системот за надгледување со камери, новите диск-сопирачки без влечење, подобрениот I-See и познатиот I-Save, можат да ви заштедат енергија и да го намалат вашиот јаглероден отпечаток уште повеќе.

Прилагодени според вашите маршрути со I-See

I-See ги оптимизира брзината, менувањето на степените на пренос, возењето во лер и запирањето на моторот за конкретната маршрута кога возите со активиран темпомат. Засилената функција I-See сега ги зема предвид и претстојните топографија, кривини, кружни текови и информации за сообраќајот во реално време. Ова значи дека можете да го користите темпоматот во уште повеќе ситуации за да ја подобрите економичната потрошувачка на горивото откако ќе тргнете на пат.

Откријте го I-See

Систем за надгледување со камери

Системот за надгледување со камери вклучува три камери. Отстранувањето на ретровизорите доведува до зголемена директна прегледност затоа што нема куќишта за ретровизорите што блокираат кои било делови од вашето видно поле. Систем за надгледување со камери дополнително ја подобрува задната прегледност во дождливи и магливи услови и ги сведува на минимум нарушувањата предизвикани од директна сончева светлина. Сето тоа придонесува за подобро искуство на возачот.

Подобрена прегледност

Како дополнение на подобрената аеродинамика, Системот за надгледување со камери исто така го отвора визуелното поле, како во добри, така и во предизвикувачки услови. Ноќниот режим му помага на возачот во темни услови, а режимот за надзор му овозможува на возачот да гледа надвор од камионот дури и кога завесите се повлечени.

Подобрено искуство на возачот

Со нетрпение очекувајте ги долгите маршрути и уживајте во вистински квалитетно поминатото време во кабината. Интуитивен интерфејс за возачот, нов инфо-забавен систем и аудио системот нудат удобно искуство без разлика дали возите или се одморате. Сè што ви треба ви е на дофат на рака.

Асортиманот на Volvo Aero. Проширен.

Асортиманот на Volvo Aero е дизајнирана да штеди енергија и вклучува различни погони и дизајни на кабини за да се обезбеди тоа што најмногу му одговара на вашиот бизнис. Изберете помеѓу дизел, електрични и гасни погони и приспособете го вашиот Volvo според вашите операции, обезбедувајќи удобност на патот и паметни функции за подобрување на продуктивноста.

Не пропуштајте ниту една важна вест  регистрирајте се за ажурирања. 

* Реалната економичност на потрошувачката на гориво може да варира во зависност од многу фактори, како што се брзината на возење, употребата на темпомат, спецификациите за возилото, оптоварувањето на возилото, фактичката топографија, искуството на возачот, одржувањето на возилото и временските услови.

 

Прикажаните функции можеби не се стандардни или достапни за сите степени на опрема и опции за погон.

Возете на патот со помалку отпор

Дознајте повеќе за нашето ново проширено семејство и како аеродинамичниот дизајн може да направи разлика за вашиот бизнис.